BÖBREK KANSERİ TEDAVİSİNDE LAPAROSKOPİK CERRAHİ

    BÖBREK KANSERİ TEDAVİSİNDE LAPAROSKOPİK CERRAHİ 

    Laparoskopik Parsiyel Nefrektomi Nedir? Özellikle 7 cm ya da daha ufak çaptaki böbrek tümörlerinde, tümörün böbrekteki yerine göre uygulanabilen bir tekniktir. Burada amaç kanser kontrolünü sağlarken, sadece kanserli tümör dokusunun çıkartılması ve sağlam böreğin kişide bırakılmasıdır.

    Laparoskopi, karın cildine 3-4 adet delik açarak vücut içine karbondioksit gazı vererek karın içini şişirip endoskopik kameralarla bu deliklerden içeriye girilir. Açık cerrahi ile aynı prensiplerle uygulanır, cerrahi mutlaka genel anestezi ile yapılır.    

            Ameliyattan önce hastayı yatırıp gerekli hazırlıkları takiben ameliyatı gerçekleştiriyoruz, yoğun bakım ihtiyacı olmaz ise aynı gün hasta yatağına geri dönüyor ve 2. Gün evine çıkabiliyor. Laparoskopide vücutta büyük kesiler olmaması nedeniyle hastanın ameliyat sonrası iyileşmesi daha konforlu olmaktadır.

Laparoskopik (Kapalı) Böbrek Kanseri Ameliyatı Avantajlar

   Klasik açık cerrahi yöntemlere kıyasla laparoskopik cerrahi yöntemle ameliyat kesisinin boyutu küçülmekte, ameliyat sonrası daha az ağrı yaşanmakta, hastanede yatış süresinde azalma olmakta ve daha kısa bir iyileşme süresi sağlanmaktadır. Laparoskopik cerrahi sırasında klasik açık cerrahi yöntemlere kıyasla çok daha küçük kesiler yapıldığı için ameliyat bölgesinden gelişebilecek fıtık (insizyonel herni) ihtimali de neredeyse yok denecek kadar azdır. Elde edilen kozmetik avantaj ise en iyi açık cerrahi yöntemle bile kıyaslanamayacak kadar üstündür. Mevcut avantajları nedeniyle bilinçli hastalar tarafından her geçen gün daha fazla tercih edilmektedir.

Kapalı Böbrek Kanseri Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Laparoskopik böbrek kanseri ameliyatının süresi hastaya bağlı birçok faktöre göre değişiklik gösterebilir. Hastanın kilosu, tümörün boyutu ve yerleşimi, daha önce geçirilmiş ameliyat öyküsü ameliyat sürelerini değiştiren en önemli faktörlerdir. Ayrıca böbreğin tamamının ya da bir kısmının çıkarılacak olması da ameliyat süresini etkilemektedir

Kapalı Böbrek Kanseri Ameliyatında Doktorun Önemi

Her ameliyatta olduğu gibi laparoskopik böbrek kanseri ameliyatında da ameliyatı yapan doktorun ve ekibinin tecrübesi oldukça önemlidir. Bu sayede ameliyat daha kısa sürer, daha az komplikasyon görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir