Prematüre Ejakülasyon

PREMATÜR EJAKÜLASYON (ERKEN BOŞALMA) NEDİR? KİMLERDE PREMATÜR EJAKÜLAYON VAR DENİLEBİLİR?

Erken boşalma çoğunlukla vajinal penetrasyondan önce veya penetrasyon sonrası 1 dakika içinde ejakülasyon olması veya erkeğin kendi isteğinden önce orgazm olarak ejaküle olması olarak tanımlanabilir. Cinsel girişimlerin en az yarısında partnerin cinsel tatmine ulaşamaması esastır. Tüm yaş grupları dikkate alındığında en sık görülen cinsel fonksiyon bozukluklarından birisi olup erkeklerin yaklaşık %10-30’unda görülmektedir.

PREMATÜR EJAKÜLASYONUN SEBEPLERİ NELERDİR?

Beyinden kalkan seksüel uyarılar omurilik üzerinden penise ulaşarak, penisteki düz kaslarda gevşemeyi sağlar, bunun sonucunda penis arteryel sistemi genişler ve kan ile dolmaya başlar, venöz kan akımı yavaşlar, sinüzoidlerde kan hapsedilir ve ereksiyon gerçekleşmiş olur. Cinsel ilişkiye hazır olan penis vajen içine girer ve ilişki başlamış olur. Orgazmın gerçekleşmesiyle birlikte testisten, prostattan ve seminal vezikülden gelen sıvı penis dışına atılır ve boşalma gerçekleşmiş olur. Bu sistemi etkileyen durumlarda boşalma bozuklukları oluşabilir.

Hastalar genelde bu durumla yüzleşmek istemez, hekime başvurmaz ve durumu anlatmakta isteksizdir. Stres, çevresel faktörler, cinsel partner ile ilişkili sorunlar,  yaşam tarzına bağlı sorunlar erken boşalmaya yol açabileceği gibi;  Prostat kanseri, prostat büyümesi ve iltihabı gibi prostat hastalıkları ve idrar yolu enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi fizyolojik nedenler de erken boşalmaya neden olabilir.

PREMATÜR EJAKÜLASYON TANISI NASIL KONUR?

Hekim tarafından alınacak ayrıntılı anamnez erken boşalma tanısında çok önemlidir. Hastada gerçekte prematür ejakülasyon olup olmadığı ayrıntılı anamnez ile hekim tarafından ayırt edilmelidir. Tanımı net olmayan bu kavram kişinin beklentisine göre farklı şekillerde yorumlanabilir ve yanıltıcı olabilir. Durumun hayat boyu mu sürdüğü veya sonradan mı başladığı anlaşılmalı ve buna göre tedavi seçenekleri değerlendirilmelidir. Sonradan başlayan prematür ejakülasyon mevcutsa buna sebep olabilecek hastalıklar araştırılmalı; gerekli tetkik ve görüntülemeler yapılmalıdır.  Bu yüzden alanında tecrübeli hekimlere başvurmak erken tanı ve tedavi için oldukça önemlidir.

PREMATÜR EJAKÜLASYON NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tedavideki amaç boşalma konusunda kişinin kontrolünü artırmak ve böylece cinsel ilişkiden her iki taraf için de alınan zevki artırmaktır. Prematür ejakülasyonun nedenine göre farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Erken boşalmayı engellemek için en sık kullanılan ilaçlar anti depresanlardır. Bu ilaçların depresyon tedavi edici etkilerinin dışında yan etkilerinden biri de boşalmayı geciktirmektir. Bundan dolayı anti depresanlar bu yan etkiden faydalanmak için kullanılırlar. İlişki öncesi penis ucuna sürülen bazı krem ve jeller penis duyarlılığını azalttığından erken boşalma tedavisinde kullanılabilir. Vajinal giriş sonrası hem penis hem de vajinada hissizlik oluşması negatif tarafıdır, ancak boşalma geciktirilebilir. Tedavi başarısı sınırlıdır. Erken boşalmanın tedavisinde kullanılan bir başka yöntem ise Kegel egzersizleridir. Pelvik taban kaslarını güçlendiren bu egzersizle, cinsel ilişki sırasında, kişi boşalacağını hissettiği zaman bu bölgedeki kaslarını kasar. Böylece mesane boynundaki kas yapısı da kasılır ve boşalma engellenir. Erken boşalmanın tedavisinde davranışsal ve psikoseksüel tedaviler de uygulanmaktadır.